Descriere
Tester de duritate ultrasonic PCE-3500
Testerul de duritate UCS cu ultrasunete PCE-3500 este utilizat pentru măsurarea durității nedistructive a componentelor metalice. Durimetrul funcționează în conformitate cu metoda impedanței de contact cu ultrasunete. Durimetrul excită o apasare cu capul diamant Vickers de pe o sonda de rezonanță auto-rezonantă. Prin apăsarea sondei de încercare, frecvența de oscilație este atenuată în funcție de duritatea suprafeței și se traduce elasticitatea suprafetei de contact. Din schimbarea de frecvență rezultată, se poate determina duritatea suprafeței.
Testerul de duritate cu ultrasunete UCI funcționează nedistructiv. Deși creează o vibratie microscopică pe suprafață, acest lucru nu este vizibil. Datorită adâncimii de penetrare redusă a diamantului Vickers, testerul de duritate UCI este adecvat în special pentru componentele cu suprafață foarte dura. Aplicații tipice sunt: unelte de perforare, prese, componente cu pereți subțiri, unelte, palete de turbină, arbori cu came sau suduri. Testerul durității UCI este, de asemenea, potrivit pentru multe alte aplicații din domeniul testării durității. Datorită sondelor schimbabile cu forțe de contact diferite, pot fi acoperite multe masurator dificil de realizat prin metoda clasica.
După măsurarea durității unei componente, testerul de duritate UCI PCE 3500 afișează diverse statistici, cum ar fi min./max. și mediile. De asemenea, se poate determina deviația standard și alți coeficienți, reprezentarea unei histograme este de asemenea posibilă. Deoarece durimetrul UCI are o memorie internă, prelucrarea datelor măsurate pot fi efectuate prin soft.
Caracteristici
- măsurarea conform metodei UCI
- Testarea HRC, HRB, HV, HB, MPa
- rotatia cu 360 ° a măsurarii
- display mare color LCD
- memorie prin card SD
- sonde diferite adaptabile
- calibrate functie de caracteristicile materialului
- evaluarea prin intermediul unui soft
Interval măsurare
230 ... 940 HV
20 ... 70 HRC
90 ... 650 HB
370 ... 1740 MPa
Precizia de măsurare
+/- 3% HV
+/- 1,5 HRC
+/- 3% HB
Sonde
Sondă UCI de 50 N
(opțional sondă UCI de 10 N)
Metode
HRC, HB, HV, HRB, HL, MPA
Materiale
UCI: oțel (feromagnetic)
Leeb: oțel, fontă, oțel inoxidabil, aluminiu, bronz
Cap senzor
136 ° Diamant Vickers
Grosimea minimă: 1 mm (numai pentru sonda UCI)
Afișaj: backlit LCD color grafic
Funcţii calcul: măsurare unică, Min./Max., numărul de măsurători, o medie, deviație Standard, coeficientul de variație, histograma, Modul inteligent (filtre outliers)
Memorie: card SD
Interfață: USB
Condiţii de mediu: -20 ... + 40 ° C; 30 ... 80% rh
Sursa de alimentare: 6 V (3 baterii AA)
Timpul de funcționare: aproximativ 10 ore
Dimensiuni: 160 x 75 x 30 mm
Protecție: IP 54
Greutate: 300 g (fără sondă)
Coletul contine
1 x UCI ultrasonic tester duritate PCE-3500
1 x 50 N UCI sondă
1 x 2 GB SD card
1 x cablu USB
1 x manual de utilizare a soft PC
1 x Certificat de calibrare ISO
Detalii produs
Produse similare



















